Jobbar på
Posted 12 mars, 2020
on:Vad annat kan man göra än att jobba på?
Är mest inne då jag är ledig och så cyklar jag till jobbet sent om kvällarna..tur att jag inte lider av att vara ensam. Är van vid ensamheten så för mig är det inget svårt.
I vår kommun är ett äldreboende utsatt för virussmitta..det som inte fick hända har nu hänt. Katastrof!!
Jag har bestämt att inte gå till gymmet nu på ett tag och försöker att hålla mig borta från att bli smittad. Man gör vad man kan.
Konstig bara att inte vi stänger skolor i 2 veckor för att försöka minska smittspridning. Det behövs nog drastiska åtgärder nu även i Sverige.
Jag blir inte klok på varför vi i Sverige går en egen väg..är det för att inte sprida panik månntro?
Pandemi..Spanska sjukan var en sådan virussmitta. En samhällsfarlig smitta.
Hög prioritet..svår situation..hårt arbete krävs och ovärderliga insatser görs för att inte sprida smitta vidare.
Så stäng skolorna några veckor ..NU!
Stäng skolorna och lärarna kan hjälpa till i äldreomsorgen är ett förslag som jag har tänkt på. Beslut om skolorna kommer imorgon.
Jaja ..vi får se. Det är svåra stora beslut att ta. Verkar som att det blir ett beslut imorgon ett mittemellan förslag ..i lagom landet Sverige. Varför ska vi vara så lagom hela tiden?
Läget de kommande dagarna kommer vara avgörande för hur det kommer bli…
Varför tveka? Beslut behöver tas snabbt. Håll avstånd till andra människor.
Ja jag kollar i detta nu på 4 an om corona situationen där de informerar om risker och om den svåra situationer. Stäng allt som inte är samhällsbärande ..NU!! Kommer säkert hålla på i flera månader framåt.
Vi måste ändra vårat beteende. Fokus är att få ner spridningshastigheten så att inte för många blir smittade på en och samma gång.
Over and Out!!
12 mars, 2020 den 10:06
Det är svåra överväganden. Stänger man förskolor, skolor m.m. så måste föräldrarna ta hand om sina barn och många jobbar inom vården. Vem ersätter dem? Det blir en kedjereaktion.
20 mars, 2020 den 10:44
Allt ger en kedjereaktion …se bara på hamstringen tomma hyllor skapar än större tomma hyllor då folk hamstrar på än mer. Jag skämdes nästan då jag bad om ett 4 pack toarullar igår ..då de höll på att packa upp en pall toarullar. Varför? För att jag inte vill vara med i toarullehysterin.
Jag hade ont i halsen i söndags ..det onda var borta dan efter men jag var förkyld ..blev inte mycket mera så nu ska jag jobba hela helgen. Svår avvägning men vår kommun har 2 dagar utan symptom ..sen kan man jobba, Har man haft corona ska man stanna hemma 1 vecka utan symptom..men hur vet jag att jag haft corona? Vi testas ju inte.
Är lite snuvig men är det allergi eller förkylning..svårt att veta.
Äter nu full dos mot allergin. Hostar gör jag alltid en biverkning av min blodtrycksmedicin…ja som du hör är det inte lätt att sätta diagnos på sig själv.